Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fryzury?

Wybór odpowiedniej fryzury może być trudny, zwłaszcza gdy chcemy odświeżyć swój wizerunek lub dostosować go do aktualnych trendów. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze fryzury.

Kształt twarzy - jak dopasować fryzurę?

Dobrze dobrana fryzura może podkreślić atuty naszej urody i zamaskować ewentualne niedoskonałości. Przed wizytą w salonie fryzjerskim warto więc dokładnie przyjrzeć się swojej twarzy i określić jej kształt. Wyróżniamy pięć podstawowych typów twarzy - okrągłą, kwadratową, prostokątną, trójkątną i owalną. Osoby o okrągłej twarzy powinny unikać krótkich fryzur z grzywką, które mogą optycznie poszerzyć twarz. Zamiast tego, warto postawić na dłuższe włosy z lekkim cięciem i delikatnymi warstwami. Kwadratowa twarz wymaga zaś złagodzenia kątów, co można osiągnąć poprzez długie, falowane włosy lub asymetryczne cięcia. W przypadku prostokątnej twarzy dobrze sprawdzą się fryzury z objętością na bokach głowy, które optycznie skrócą twarz. Trójkątna twarz potrzebuje natomiast fryzur, które dają wrażenie szerszego czoła - warto więc zdecydować się na grzywkę lub cięcie z dłuższymi włosami na górze głowy. Owalna twarz to kształt uważany za uniwersalny - osoby o takiej twarzy mogą eksperymentować z różnymi fryzurami.

Typ włosów - jak dobrać fryzurę do ich struktury?

Włosy proste są zwykle łatwe w pielęgnacji, ale mogą sprawiać wrażenie płaskich i pozbawionych objętości. Warto więc wybrać fryzury z lekkim cięciem, które dodadzą włosom lekkości. W przypadku falowanych włosów dobrze sprawdzą się fryzury z warstwami, które podkreślą naturalne fale i dodadzą objętości. Kręcone włosy mogą być trudniejsze w pielęgnacji, ale odpowiednio dobrane cięcie może przynieść spektakularne efekty. Warto postawić na dłuższe fryzury z delikatnymi warstwami, które ułatwią kontrolowanie objętości. Osoby o bardzo kręconych włosach powinny unikać krótkich fryzur, które mogą sprawić, że włosy będą się puszyć. Zamiast tego, odwiedzając salon fryzjerski, warto zdecydować się na średniej długości fryzury z delikatnymi warstwami.